|
Still deciding? Get samples of $ !
Order Sample
|
| Customization: | Available |
|---|---|
| Type: | Cutter Suction Dredger |
| Power Type: | Diesel |
| Shipping Cost: | Contact the supplier about freight and estimated delivery time. |
|---|
| Payment Methods: |
|
|---|---|
| Support payments in USD |
| Secure payments: | Every payment you make on Made-in-China.com is protected by the platform. |
|---|
| Refund policy: | Claim a refund if your order doesn't ship, is missing, or arrives with product issues. |
|---|
Suppliers with verified business licenses
Audited by an independent third-party inspection agency
Our factory cutter suction dredger has self-propelled or non self-pRopelled portable cutter suction dredger .hull adopts dismantled and re-assemble with box structure. Cutter suction dredger are made of swing winch lifting winch cutter ladder spud device deck crane hydraulic control system PLC system etc. Cutter suction dredger are used widely in sand dredging river dredging lake dredging reservoir desilting waterway dredging and port construction etc ![]() |
| All kinds of reasonable design is available according to the real situation |
| Operation easily one person can handle .convenient for maintenance |
| Famous brand grouped equipment can available to reach the low failure low fuel consumption high output |
| Factory provide all professional team to the abroad throughout from starting end |
| Factory can offer the high quality service in time spend the minimal time to solve the any problems |
| We are factory and trade company one of the manufacturer so we can offer the all support for customers |
| Item | Parameter |
| Capacity | 800-1000m3 |
| Water flow | 4000-5000m3 |
| Maximum dredging Depth | 15m |
| Discharge distance | 2000m |
| Engine power and brand | 1924kw |
| Main Engine fuel consumption | 421L |
| Cutter head diameter | 2050mm |
| Cutter head power | 230kw |
| PLC system | Siemens |
| Hydraulic control system | Rexorth |
| Slurry pump brand and type | Shijiazhuang WN500 |
| Discharge pipe diameter | 500mm |
| Total length | 39m |
| Total width | 9.3m |
| Total depth | 2.2m |
| Total weight | About 230T |
| Item /size | 8inch | 10 inch | 12inch | 18inch | 20inch | 24inch | 26inch |
| Capacity (m3) | 160 | 300 | 400 | 700 | 1000 | 1400 | 1800 |
| Dredging depth(m) | 8 | 8 | 12 | 15 | 15 | 18 | 18 |
| Discharge distance (m) | 1000 | 1000 | 1000 | 1500 | 1500 | 1500 | 1500 |
| Total weight (t) | 85t | 90t | 120t | 180t | 230t | 360t | 380t |
| Pump size | 250 | 350 | 400 | 450 | 500 | 600 | 650 |
| Water flow (m3) | 800 | 1500 | 2000 | 3500 | 5000 | 7000 | 9000 |
| Discharge pipe dia.(mm) | 250 | 350 | 400 | 450 | 500 | 600 | 650 |
| Diesel engine brand | Cumins | Cumins | Cumins | Cumins | Cumins | Cumins | Cumins |
| Main engine power(kw) | 230 | 456 | 557 | 1137 | 1335 | 1620 | 1950 |
| Auxiliary engine power(kw) | 100 | 122 | 200 | 260 | 405 | 700 | 700 |
| Cutter head power (kw) | 50 | 64 | 78/108 | 180 | 260 | 450 | 450 |
| Cutter head diameter(mm) | 1000 | 1200 | 1450 | 1800 | 2000 | 2400 | 2400 |
| Hydraulic gerbox brand | Fada | Fada | Fada | Fada | Fada | Fada | Fada |
| Hydraulic system brand | Rexroth | Rexroth | Rexroth | Rexroth | Rexroth | Rexroth | Rexroth |
| Anchor boom length(m) | 6 | 9 | 12 | 15 | 15 | 18 | 18 |
| trolley stroke(m) | 2.5-3.5 | 2.5-4 | 2.5-4 | 4-6 | 4-6 | 6-8 | 6-8 |
![]() |
![]() |
| Cutter suction dredger with underwater pump in Malaysia | Cutter suction dredger with anchor rod in Nigeria |
|
Engine brand : Cumins Fuel: diesel Power: all size can available Feature: high output low failure and fuel consumption long continue working time after sales service convenience |
| Slurry pump: Brand : Shijiazhuang Pump power: diesel engine or diesel generator set Feature: long lifetime durable material high performance |
|
|
Hydraulic system Hydraulic Valve Brand :Huade Hydraulic pump brand : Vickers Parker Rexroth can available Feature:hydraulic control system offer power for winches cutter head spud hydraulic deck crane etc. it has steady performance low failure maintenance convenience low cost so on |
| Hydraulic cutter head : Cutter head drive power: hydraulic control Cutter head type : crown Feature :can control the speed in the cabin according to the working situation . more powerful and improve the concentration to reach the higher capacity . according to the different size to use the different hydraulic motor quantity .let all device of cutter suction dredger match well |
|
| Weifang Hairui Xinsheng Machinery Manufacturing Co., Ltd. is located in Qingzhou City, Shandong Province, one of the ancient nine provinces. It is a manufacturer and seller of water cleaning equipment such as lawn mowing boats, water grass harvesting boats, water hyacinth salvage boats, river cleaning boats, drift cleaning boats, blue-green algae and duckweed salvage boats, and dredging and dredging boats. The company covers an area of 10000 square meters and currently has 50 fixed employees, including 6 technical engineers and 2 professional designers. The company focuses on the field of water environment treatment engineering equipment, and has formed a series of surface cleaning ships represented by water grass harvesting ships, garbage salvage ships, water gourd salvage ships, reed and peanut harvesting ships, and blue-green algae and duckweed collection ships, as well as underwater cleaning series ships represented by dredging ships, dredgers, and deepwater mud pumping pump ships. The product's application areas cover the cleaning of harmful substances in natural water bodies, resource recycling, including harvesting of aquatic vegetation, salvaging of surface garbage, eutrophication treatment of water bodies, and dredging and dredging. The company regards integrity as the foundation of its survival, and has established a solid market foundation with accurate market positioning and after-sales service. Its products are sold to more than 30 provinces, municipalities, and autonomous regions in China, and are also exported to countries and regions such as Cameroon, Uganda, Indonesia, Southeast Asia, Africa, and Latin America. The brilliant sales performance inspires us to have strict requirements for product quality. The company has established a large ship experimental base, and all products must undergo strict testing and experimentation before leaving the factory to ensure that they can work smoothly in the hands of customers. |
| Are you factory or trade company ? | I am factory |
| How long is your production period? | In stock for basic size customized within 30 days |
| How is the warrant ? | Normally 1 year or 2 year |
| How is your after sales service ? | Professional team for customers in time |
| How is your delivery ? | Safety and quickly transportation |
| How to assemble and test the device | Send the professional engineer to the abroad until the device smooth |
| How is the payment ? | T/T L/C or others |