|
Still deciding? Get samples of $ !
Order Sample
|
| Customization: | Available |
|---|---|
| Type: | Gold/Diamond Dredger |
| Voltage: | 220V/380V/440V450V |
| Shipping Cost: | Contact the supplier about freight and estimated delivery time. |
|---|
| Payment Methods: |
|
|---|---|
| Support payments in USD |
| Secure payments: | Every payment you make on Made-in-China.com is protected by the platform. |
|---|
| Refund policy: | Claim a refund if your order doesn't ship, is missing, or arrives with product issues. |
|---|
Suppliers with verified business licenses
Audited by an independent third-party inspection agency
The chain bucket dredger submerges the lower end of the bucket bridge to a specified depth, allowing it to contact the dredging soil layer. Driven by the upper guide wheel, the bucket chain operates continuously, propelling the buckets along the chain to excavate sediment underwater. After dredging, the buckets filled with soil are lifted above the water surface by the rotating chain and transported to the top of the tower. After redirecting via the upper guide wheel, the sediment within the buckets is discharged into gold-washing equipment for gold separation.
| Capacity(Customization) | 100t/h |
| Size | 34m*6m*8.4m |
| Dredging depth(Customization) | 15m |
| Use | Mining Wash Gold/Diamond & dredging |
| Container | 6 PCS |
| Fuel consumption | About 38 L |
| Engine make | Weichai |
| Model | WP7 |
| Power | 200KW |
| RPM | 1500r/min |
| Origin | Qingzhou |
| Quantity | 87 pcs |
| Width | 40cm |
| Volume | 0.07T |
| Bucket month length | 60cm |
| Depth | 28cm |
| Speed | 25 buckets per min. |
| Material of bucket lip | 48# high manganese steel |
| Dimension | Trommel: L 3m x I.D. 1.2m Screen: L2.5m O.D.1.6m I.D.1.2m mesh size: 8mm |
| Power | Y650 11KW |
| Origin | Rongcheng |
| Reduction box model | ZQ650 |
| Reduction box origin | Boshan |
| Length | 6m |
| Width | 1m |
| Material | Q235 |
| Gold catching grass | 3 sets |
|
Model |
HRXS-100 |
HRXS-200 |
HRXS-300 |
|
Capacity |
100tph |
200 tph |
300 tph |
|
Power |
200 kw |
390 kw |
390kw |
|
Bucket size/ cubic |
0.05 |
0.07 |
0.12 |
|
Clay Scrubber /mm |
φ1000*2000 |
φ1200*3000 |
φ1500*3000 |
|
Trommel Screen /mm |
φ1200*3000 |
φ1500*3500 |
φ1800*4000 |
|
Sluice Box |
2 sets |
3 sets |
4 sets |
|
Water Supply /m³ |
120 m³ |
240 m³ |
370 m³ |
|
Concentrators |
1 |
2 |
4 |
|
Recovery Rate |
95% |
95% |
95% |
| 1 |
Profestional people serve the technical consult. |
| 2 |
We are factory which can provide the higher quality and lower price. |
| 3 |
Offering spare parts at a discounted price. |
| 4 |
Responsible Sales team design team manufacture team available 24/7 to best serve clients. |
| 5 |
Free repair if quality problems happen. |
| 6 |
Provide professional service and providesolution in a timely manner. |
Client visit factory
10. FAQ: