|
Still deciding? Get samples of $ !
Order Sample
|
| Customization: | Available |
|---|---|
| Type: | Land Washing Plant |
| Voltage: | 220V/380V/480V |
| Shipping Cost: | Contact the supplier about freight and estimated delivery time. |
|---|
| Payment Methods: |
|
|---|---|
| Support payments in USD |
| Secure payments: | Every payment you make on Made-in-China.com is protected by the platform. |
|---|
| Refund policy: | Claim a refund if your order doesn't ship, is missing, or arrives with product issues. |
|---|
Suppliers with verified business licenses
Audited by an independent third-party inspection agency
| Use | Sand Gold and Diamond |
| Capacity | 200t/h |
| Plusting Sluice Box (Recovery rate) | 80%-85% |
| Fixed Chute Bed (Recoverxy rate) | 10%-15% |
| Jigger (Recovery rate) | 80%-90% |
| land Material (gold .diamond .iron powder so on ) is feed into the storage with grille by excavator and loader,high pressure water released and wash the mineral by water pipe at the around storage,then,mixture mineral by forward into the drum screen .we are according to the matrial to choose the which kind of drum .(normally drum screen and agitation screen )according to the drum net mess to get the difference matierial .This finer material passes through the screen openings while the large material tumbles towards its eventually exit at the real of the drum.After that,the fine mineral and water go through the sluice bow which is consist with gold grass mat.The no use mineral are washed out and the gold are catched by the gold grass mat. the mixture material is collected by the mining machinery( agiatation chute .jigger . concentration so on ) . so it is finished roughting . |
|
| Only use Fixed chute bed Working scenario Jigger washing diamond |
Advantages
a.The trommel screen & the trommel support frame is made of super anti-wear & anti-rust material.
b.The scrubber has a good effect to wash the clay clean and improve the recovery rate.The length can be adjustable.
c. Telescoping feet can be equipped to the machine to keep good stability.
d. Humanization design: sunshade or simple ceilings can be equipped in hot areas
e. Tailings conveyors belt also can be equipped according to customers' requirement.
f. Unique national patent both in utility & design.
g. Can be divided into two types: fixed type or wheel type, applicable to different working conditions
Drum Screen/Twist Barrel Screen
The bucket screen is installed between the drum screen and the hopper to cut gold/diamond ore encased in yellow mud/clay.
| Size | L 7.8m×W 2.3m |
| Twist drum length | 2 m |
| Twist drum diameter | 1.5m |
| inner screen length | 4.5m |
| inner screen Diameter | 1.5m |
| Outter screen length | 4.5m |
| Outter screen Diameter | 1.8m |
| Outter screen mesh | 8mm |
| Match motor | 15kw |
| Match reducer | 500 Type |
| Plusting sluice box | 4 Sets | |
| spec | L:6.0m ×W:1.0m | |
| Capacity | 35-40T/h/ set | |
| Granularity | ≤12mm | |
| Concentration | About:20-30% | |
| Match motor | 5 kw | 4 set |
| Match reducer | 250 Type | 4 set |
After screening through the Plusting sluice box, most of the gold is retained, while the remaining small amount of gold ore flows onto the fixed chute bed.
Can be recovered 10%-15% of gold/diamond ore
Weichai /Cumins Diesel Generator
Rated Power: 100 kW
Engine Power: 115 kW
Displacement: 4.088 L
RPM: 1500 rpm (50Hz)
Fuel Consumption Rate: ≤205 g/kWh
Cylinder Configuration / Intake: Inline 4-cylinder, Turbocharged with Intercooler
Starting Method: 24V DC
Cooling System: Closed-loop Water Cooling
Insulation / Protection: Generator H-class / IP23
Reference Fuel Consumption: Approx. 23.5 L/h
| 1 | High collection pertage . ( can reach 98% by agitation chute with fixed chute ) |
| 2 | Flexible transfer to anyway . we can use the base with wheel structure |
| 3 | Large hopper,single / double layer screen designed. |
| 4 | Diesel engine / electric motor, can work in no power field. |
| 5 | Low cost, miner just cost a little budget to buy one. Many miner came to our factory to buy it for their alluvial gold, river sand mineral, diamond mining. |
| 6 | Flexible equipped any collection mining machinery (agitation chute .jigger and centrifuge so on) |

| 1 | we can send the export enginer to the site before doing the design . help the customers get the accurate design and solution |
| 2 | we can let the customers what know hwo well the equipment by the video |
| 3 | we can provide the 1-2 warrant and longlife technology support |
| 4 | Testing product before delivery product |
| 5 | Assist customers in formulating construction plans |
| 6 | Free guide to equipment installation and debugging |
| 7 | Train technical staff for customers |
| 8 | we can send the engginer to the aboard for installation and free training wrokers |
| 1 | Selecting equipment type |
| 2 | Designing and fabricating the products in accordance with the special requirements of the clients |
| 3 | Training technical personnel for our clients |
| 4 | Providing construction and technology consultations or working out proper construction schemes for those new, special or difficult projects |
| 1 | Assisting the clients preparing for the first construction scheme |
| 2 | Installing and testing the equipments |
| 3 | Training the first-line operators on site |
| 4 | Examining the equipment regularly |
| 5 | Taking the initiatives to eliminate the failure(s) rapidly at site |
| 6 | Distributing the guarantee fittings door-to-door |