|
Still deciding? Get samples of $ !
Order Sample
|
| Customization: | Available |
|---|---|
| Type: | Chain Bucket Dredger |
| Voltage: | 220V/380V/480V |
| Shipping Cost: | Contact the supplier about freight and estimated delivery time. |
|---|
| Payment Methods: |
|
|---|---|
| Support payments in USD |
| Secure payments: | Every payment you make on Made-in-China.com is protected by the platform. |
|---|
| Refund policy: | Claim a refund if your order doesn't ship, is missing, or arrives with product issues. |
|---|
Suppliers with verified business licenses
Audited by an independent third-party inspection agency
| Main performance | |
| Overall Length (including the arm) | 34m |
| Overall width | 6.0m |
| Overall height | 8.4m |
| Full load draft | 0.8m |
| Max. Dredging depth | 1.6- 15m |
| Capacity | 100t/h |
| Displacement | 100T |
| Engine make | Weichai |
| Model | WP7 |
| Power | 200KW |
| High pressure water pump Power | (1set) |
| Model | IS150-125-315 |
| Origin | Qingzhou |
| Power | 30KW |
| Head | 30m |
| Dimension | Trommel: L 3m x I.D. 1.2m Screen: L2.5m O.D.1.6m I.D.1.2m mesh size: 8mm |
| Power | Y160L-6 11KW |
| Origin | Rongcheng |
| Reduction box model | ZQ500 |
| Reduction box origin | Boshan |
| Pulsating sluice box | 3ets |
| Length | 5m |
| Width | 1.2m |
| Work capacity | 30-35t/h |
| Motor model | Y90S-4 |
| Power | 3.0KW |
How it works:
The slurry flows through an inclined chute, and heavy minerals (such as gold) settle in the bottom grid under the action of water flow.
The key is that its rubber bottom plate undergoes up and down reciprocating motion under mechanical drive, continuously loosening the mineral sand layer and allowing the gold particles to settle better to the bottom, effectively preventing compaction.
Main function:
It is mainly used for coarse selection and sweeping operations of processing large amounts of raw ore, quickly discarding most of the tailings, and initially enriching heavy minerals such as gold. It has a large processing capacity and reliable operation, making it suitable as the main front-end equipment.
How to work:
The slurry enters the high-speed rotating conical drum, and the strong centrifugal force quickly throws the heavier gold particles towards the inner wall of the drum and captures them.
The unique backwash water system sprays out from small holes on the inner wall, continuously flushing the capture layer and replacing lighter impurities. The margin particles are not washed away, thus achieving a high enrichment ratio and recovery rate.
Main function:
It is an efficient selection equipment. Commonly used to process coarse concentrates produced by equipment such as agitation chutes, it can efficiently extract fine-grained gold from them. It is also directly used to recover monomeric gold from finely ground vein gold slurry.
![]() |
![]() |
8.Need for reply
9. About us :