|
Still deciding? Get samples of $ !
Order Sample
|
| Customization: | Available |
|---|---|
| Type: | Gold Dredger |
| Voltage: | 220V/380V/480V |
| Shipping Cost: | Contact the supplier about freight and estimated delivery time. |
|---|
| Payment Methods: |
|
|---|---|
| Support payments in USD |
| Secure payments: | Every payment you make on Made-in-China.com is protected by the platform. |
|---|
| Refund policy: | Claim a refund if your order doesn't ship, is missing, or arrives with product issues. |
|---|
Suppliers with verified business licenses
Audited by an independent third-party inspection agency
| Dredging Depth | 1-15m(Customization) |
| Capacity | 100t/h |
| Mine | Sand Gold and Diamond |
| Container | 6 pcs |
| Full load draft | 0.6-0.8m |
| Container | 6 pcs |
|
Model |
HRXS-100 |
HRXS-200 |
HRXS-300 |
|
Capacity |
150tph |
200 tph |
300 tph |
|
Power |
190 kw |
390 kw |
590kw |
|
Bucket size/ cubic |
0.04 |
0.04 |
0.12 |
|
Clay Scrubber /mm |
φ1000*2000 |
φ1200*3000 |
φ1500*3000 |
|
Trommel Screen /mm |
φ1200*3000 |
φ1500*3500 |
φ1800*4000 |
|
Sluice Box |
3 sets |
5 sets |
8 sets |
|
Water Supply /m³ |
120 m³ |
240 m³ |
370 m³ |
|
Concentrators |
1 |
2 |
4 |
|
Recovery Rate |
85-95% |
85-95% | 85-95% |
| Quantity | 87 pcs |
| Width | 40cm |
| Volume | 0.07T |
| Bucket month length | 60cm |
| Depth | 28cm |
| Speed | 25 buckets per min. |
| Material of bucket lip | 48# high manganese steel |
| Pulsating sluice box | 3ets |
| Length | 5m |
| Width | 1.2m |
| Work capacity | 30-35t/h |
| Motor model | Y90S-4 |
| Power | 3.0KW |
| Reduction box model | ZQ250 |
|
Hydraulic cylinder lifting and lowering, angle hydraulic adjustment |
|
| Fixed sluice box | 3 sets |
| Length | 5.5m |
| Width | 1m |
| Material | Q235 |
| Gold catching grass | 2 sets |
After processing through the Plusting sluice box, a small amount of gold ore remains unprocessed and is retained in the Fixed Chute Bed, with a recovery rate of 10-15%.
Basic Structure: Inline 6-cylinder, four-stroke, water-cooled
Displacement: 7.47L (Bore 108mm × Stroke 136mm)
Intake System: Turbocharged with intercooler
Rated Power: 150kW (204 hp) / 1500 rpm
Maximum Torque: 950 N·m / 1200-1600 rpm
Compression Ratio: 17.5±0.5:1
Emission Level: Non-road Stage III / IV (Optional Euro III/Euro V)
Minimum Fuel Consumption Rate: ≤195 g/kW·h
Overall Dimensions: Approx. 1455 × 729 × 1526 mm
Net Mass: Approx. 980 kg
Starting Method: 24V Electric Start
B10 Service Life: ≥12,000 hours
| Model | IS150-125-315 |
| Origin | Qingzhou |
| Power | 30KW |
| Head | 30m |
| Water flow | 200m³/h |
A water pipe will be connected to the side of the drum screen to wash away silt and sand inside the drum, thereby improving the efficiency of gold/diamond screening.
Transportation via container shipping
Typically utilizing ocean freight and rail transport
This equipment is easily transported, requiring 6 single 40-foot high cube container
Its dimensions also comply with all international shipping standards
6. About us :
Our company was established in 2014. After over a decade of development, we have focused on in-house R&D and manufacturing, employing our own designers and engineers. The factory covers an area of 15,000 square meters and has over 70 employees, including 2 chief designers, 5 designers, 5 engineers, 50 skilled technicians, and 15 sales personnel.
Add:Nanhuan road with Dujuan Road Cross Huanglou Town Qingzhou City,Shandong Province,China (Mainland)
We are a professional manufacturer specializing in the production of mowers, salvage ships, dredgers, cutter suction sand pumps, and riverbed cleaning vessels.
| 1 | We can send engineers to the buyer's construction site for installation and debugging |
| 2 | Can help buyers analyze how to customize the equipment for the venue |
| 3 | We provide buyers with a 1-2 year warranty,Free provision of vulnerable parts |
| 4 | Rich photos and videos for reference |