|
Still deciding? Get samples of $ !
Order Sample
|
| Customization: | Available |
|---|---|
| Type: | Land Mining Machinery |
| Voltage: | 220V/380V/480V |
| Shipping Cost: | Contact the supplier about freight and estimated delivery time. |
|---|
| Payment Methods: |
|
|---|---|
| Support payments in USD |
| Secure payments: | Every payment you make on Made-in-China.com is protected by the platform. |
|---|
| Refund policy: | Claim a refund if your order doesn't ship, is missing, or arrives with product issues. |
|---|
Suppliers with verified business licenses
Audited by an independent third-party inspection agency
1. land mining machinery discribe
2. land ming machinery pictures
Work
| Mine | Sand Gold and Diamond |
| Capacity | 100t/h |
| Plusting Sluice Box (Recovery rate) | 80%-85% |
| Fixed Chute Bed (Recovery rate) | 10%-15% |
| Overall weigth | 8T |
| container | 1 pc |
Work Sequence
1) The HRXS series diamond washing plant are designed according to your specific mining conditions and requirements.
2) Feeding system with grizzly hopper feeder, water spray pipes inside the hopper for spray waters to the soils.
3) Heavy duty clay scrubber with inside high pressure water spray pipes for breaking off hard clay. (if required)
4) Double sieve trommel screen with NSK bearings and high pressure water spray pipes on both sides for washing, screening and separating.
5) Double diamond recovery systems to ensure highest recovery rate of diamond (up to 98%).
6) Water supplying systems with multiple sets of big power submersible slurry pumps, hoses, valves, etc.
7) Powering system with Cumins diesel generator with all batteries, cables and wires.
8) Multiple sets of heavy duty mining type tires with towing mechanism for fully mobility and portability.
9) Easy for installation, operation and maintaining.

Feed
Constructed from thickened steel plates with welded
joints, the hopper features a wide opening for direct loading
from excavators or loaders. Its ample single-load capacity
reduces frequent refilling, ensuring continuous operation.
The Screw Barrel Screen is installed between the drum screen and the hopper to cut gold/diamond ore encased in yellow mud/clay.
The drum screen is typically designed with dual-layer screens, allowing replacement of screens with different apertures based on ore particle size. The inner screen has larger apertures, while the outer screen has smaller apertures.
Constructed from carbon steel for robust durability.
The drum is inclined at an angle, propelling ore forward through gravity and rotational force.
Seamlessly integrates with feeding hoppers, ore washing troughs, and other equipment.
Plusting sluice box and Fixed chute bed Parameters
| Plusting sluice box | 3set | |
| spec | L:5.0m ×W:1.1m | |
| Capacity | 35-40T/h/ set | |
| Granularity | ≤12mm | |
| Concentration | About:20-30% | |
| Match motor | 4 kw | 3 set |
| Match reducer | 250 Type | 3 set |
|
Fixed chute bed
|
3 Sets | |
| Size | L 6.0 m × W 1.0m |
Weichai /Cumins Diesel Generator
Rated Power: 100 kW
Engine Power: 113 kW
Displacement: 4.088 L
RPM: 1500 rpm (50Hz)
Fuel Consumption Rate: ≤205 g/kWh
Cylinder Configuration / Intake: Inline 4-cylinder, Turbocharged with Intercooler
Starting Method: 24V DC
Cooling System: Closed-loop Water Cooling
Insulation / Protection: Generator H-class / IP23
Reference Fuel Consumption: Approx. 23.5 L/h
Basic parameter
|
|
| Size | L 7.8m×W 2.3m |
| Twist drum length | 2 m |
| Twist drum diameter | 1.5m |
| inner screen length | 4.5m |
| inner screen Diameter | 1.5m |
| Outter screen length | 4.5m |
| Outter screen Diameter | 1.8m |
| Outter screen mesh | 8mm |
| Match motor | 15kw |
| Match reducer | 500 Type |
|
Plusting sluice box
|
|
| spec | L:5.0m ×W:1.1m |
| Capacity | 35-40T/h/ set |
| Granularity | ≤12mm |
| Concentration | About:20-30% |
| Match motor | 4 kw |
| Match reducer | 250 Type |
Transportation via container shipping
Typically utilizing ocean freight and rail transport
This equipment is easily transported, requiring only a single 40-foot high cube container
Its dimensions also comply with all international shipping standards

Land mining machinery in working site

Our land mining machinery exported a lots of country such as following
Our land-based gold mining equipment and mobile gold washing machines have been exported to many countries and regions around the world, widely used in various placer gold mining and tailings recovery projects. With efficient and stable performance, water-saving and eco-friendly design, as well as a professional export service system, our products have gained high recognition from international customers. We have established long-term strategic partnerships with many global mining enterprises, and continue to provide reliable equipment support for gold mining worldwide.

HRXS customers

Our Factory
Our company was established in 2014. After over a decade of development, we have focused on in-house R&D and manufacturing, employing our own designers and engineers. The factory covers an area of 15,000 square meters and has over 70 employees, including 2 chief designers, 5 designers, 5 engineers, 50 skilled technicians, and 15 sales personnel.
Add:Nanhuan road with Dujuan Road Cross Huanglou Town Qingzhou City,Shandong Province,China (Mainland)
We are a professional manufacturer specializing in the production of mowers, salvage ships, dredgers, cutter suction sand pumps, and riverbed cleaning vessels.


| 1 | Custom-designed and manufactured products to meet specific client requirements |
| 2 | Engineers available for on-site guidance/training |
| 3 | Complimentary replacement parts provided |
| 4 | One-year warrantyLifetime after-sales support |