|
Still deciding? Get samples of $ !
Order Sample
|
| Customization: | Available |
|---|---|
| After-sales Service: | One-Year Warranty and Lifetime Technical Service |
| Max Working Depth: | 1.4m |
| Shipping Cost: | Contact the supplier about freight and estimated delivery time. |
|---|
| Payment Methods: |
|
|---|---|
| Support payments in USD |
| Secure payments: | Every payment you make on Made-in-China.com is protected by the platform. |
|---|
| Refund policy: | Claim a refund if your order doesn't ship, is missing, or arrives with product issues. |
|---|
Suppliers with verified business licenses
Audited by an independent third-party inspection agency
|
Our factory produces various specifications aquatic weed harvesters, spot commodity models including 6m, 10m, 12m, 15m, and 19m lengths. Customization is also supported for all specifications and configurations.
Our harvesters are highly automated, widely applicable, efficient in performance, and simple to operate. They are extensively used in lakes, rivers, harbors, reservoirs, and various other water bodies, effectively collecting aquatic weeds, water hyacinths, algae, reeds, and floating debris.
By maintaining clean and balanced water ecosystems, our harvesters play a vital role in protecting the environment and improving water quality.
|
| Name | Parameter |
| Overall size of boat | 6m*2.25m*1.5m |
| Capacity | 1000m2/h |
| Cut depth | 0.6m |
| Cut width | 1.4m |
| Working time continued | 24hours |
| Working move speed | 3km/h |
| Travel speed | 5km/h |
| Hull size of boat | 4m*2.25m*0.5m |
| Engine power | 26kw |
| Engine starting power | Electric starting |
| Walking way | Light wheel |
| Wheel size | 1m*0.5m |
| Front collect arm size | 3.8m*1m |
| Company Address |
| OUR CUSTOMERS |
| CERTIFICATION |
| Packaging & Shipping |